Net nepastebėjau kaip prabėgo jau 13 dienų Naujų metų. Nesustabdoma gi ta laiko karuselė. Vis sukasi, tiksi, tu leki leki, bet kartais tikrai verta sustoti ir pasimėgauti poilsio akimirka. Sakoma, kad nauji metai, kaip naujas tuščias knygos lapas, galima pradėti iš naujo rašyti, kurti, planuoti, kelti sau tikslus - tik žinoma realius. Nenusiminkite, jeigu kas nepavyks iš pirmo karto, bandykite vėl ir vėl, tol kol pasieksite to ko trokšta kiekvieno širdis. Šito reikėtų ir man išmokti, įdėti daugiau pastangų ir nenuleisti rankų, jeigu kas nepasiseka ar nepavyksta iš pirmo karto. Tikiuosi šie metai bus visiems ypatingi. Linkiu visiems Jums būti laimingiems, kūrybingiems ir nepamiršti užsukti į virtuvę. Gaminkite, gaminkite ir dar kartą gaminkite...šįmet išragaukite to ko dar neragavote, pagaminkite, to ko dar negaminote, žodžiu neribokite savęs, o jeigu pas Jus vienas iš naujametinių tikslų (tikiuosi visi tikslus užsirašėt - sakoma, kad užrašyti tikslai materializuojasi dažniau nei galvoje tik sugalvoti) numesti svorio - pasistengsiu ir Jus pradžiuginti salotų receptais, sriubomis, bet nepamirškit, kad visavertė mityba svarbiausia, neperlenkit lazdos su dietomis. O aš šiais metais dar įdėsiu tik pirmą receptą (ir tikrai ne paskutinį) ir pradėsiu saldėsiais iš Nostalgiški skanumynai knygos: receptai suskirstyti mėnesiais ir jų yra tikrai nemažai, tad tikrai manau visų metų savaitgaliai bus visada saldūs ir ypatingi :) Šiuo metu sausis, tad ir receptas iš sausio mėnesio skyriaus, išrinkti receptą patį pirmąjį patikėjau draugei, kuri ir padovanojo man šią knygą, tad jos pasirinkimu tapo bandelės Snieguolės su kokosais. Taigi, šis receptas visiems smaližiams ir visai nesvarbu kiek Jums metų.
300 g miltų
50 g cukraus
50 g sviesto
10 g šviežių mielių
1 kiaušinio
150 ml pieno
Žiupsnelio druskos
Kiaušinių plakinio aptepti
Miltelinio cukraus apibarstyti
Įdarui:
200 g plakamosios grietinėlės
20 g cukraus
0,5 arbatinio šaukštelio vanilinio cukraus
1 šaukšto kokosų drožlių
Mieles sutrinkite šakute su keliais arbatiniais šaukšteliais cukraus. Kai jos ištirps, sumaišykite su šiltu pienu, įmuškite kiaušinį, įberkite druską, likusį cukrų, suberkite miltus ir užminkykite tešlą. Kai tešla taps vientisa, į ją po truputį pilkite lydytą sviestą ir minkykite, kol jis gerai įsimaišys į tešlą. Išminkytą tešlą palikite 1 valandai šiltai, kad iškiltų.
Pakilusią tešlą dar šiek tiek paminkykite ir padalykite į 10 vienodų gabalėlių. Iš kiekvieno gabalėlio rankomis suformuokite nedideles bandeles, sudėkite jas į skardą, kuri išklota kepimo popieriumi, palikite 30 minučių, kad šiek tiek pakiltų.
Pakilusias bandeles konditerine šluotele aptepkite kiaušinio plakiniu. Dėkite į 200 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite 20 minučių. Iškepusias bandeles aušinkite ant grotelių.
Grietinėlę išplakite, supilkite paprastą ir vanilinį cukrų. Plakite grietinėlę iki standumo, tuomet įmaišykite kokosų drožles. Grietinėlę sukrėskite į konditerinį maišelį.
Ataušusių bandelių viršų nupjaukite. Ant nupjautos bandelės paviršiaus konditeriniu maišeliu užspauskite plaktos grietinėlės, užvožkite nupjautą bandelės dalimi ir apibarstykite milteliniu cukrumi.
Skanaus!
Mano pastebėjimai:
1. Miltus naudojau kvietinius. Jų man prireikė daugiau negu nurodo receptas, nes tešla buvo visiškai neminkoma, tad bėriau papildomai 75 gramus. Žinoma ne visus iš karto, o po truputį vis paminkydama ir žiūrėdama ar tešla tampa vientisa ir elastinga, galutinis rezultatas tik sudarė tiek gramų. Neberkite miltų papildomai daug geriau po šaukštą, nei persistengti. Miltus persijojau.
2. Naudojau šį kartą šviežias mieles, nors dažniausiai naudoju sausas, todėl jeigu Jums patogiau sausos, naudokite jas. 20 gramų šviežių mielių sudaro 7 gramus sausų, tad šiuo atveju reikės 3,5 gramų sausų mielių.
3. Kiaušinis kaip visada palaikytas kambario temperatūroje 2 valandas.
4. Kai tešla tapo vientisa supyliau ištirpdytą sviestą, čia jau turėkite kantrybės, labai sudėtingai jis susiliejo su tešla. Ji tapo nepaklusni, slidinėjanti todėl apsišarvuokite kantrybe ir vis minkykite ir minkykite. Tešlos konsistencija šiek tiek tapo skystesnė, bet minkyti buvo tinkama.
5. Formuodama bandeles kiekvieną svėriau, nes norėjau, kad būtų iškepusios kuo labiau viena į kitą panašios, gaminau vieną po 60 gramų. Tad man išėjo 10 bandelių po 60 gramų ir 1 mažutė bandutė 50 gramų.
6. Gal kam neaiški recepto dalis: kiaušinio plakinio aptepti, tai reiškia tiesiog paimti 1 kiaušinį ir jį išplakti šakute ar šluotele ir po to tuo plakiniu aptepti suformuotas kepti bandeles, kad jos tolygiai ir gražiai apskrustų.
7. Kepdama naudojau orkaitės funkciją viršutinis + apatinis kaitinimas. Man iškepė per 15 minučių, tiesiog stebėjau, kad gražiai viršus paruduotų.
8. 200 gramų grietinėlės pasvėriau, tačiau matavau ir kiek tai sudaro mililitrų, tad jeigu neturite svarstyklių, tai sudarys 200 ml. Naudojau 35 procentų riebumo grietinėlę.
9. Grietinėlė turi būti išplakta gerai, jeigu paimsite su šaukštu ją, kad apvertus šaukštą ji laikytųsi, o ne tekėtų nuo šaukšto.
10. Aš nupjovusi bandelės viršų dar ir šiek tiek bandelės vidaus pašalinau, kad kremo būtų daugiau ir viduje bandelės, o ne tik ant paviršiaus. Kremo užteko visoms bandelėms, bet kitą kartą pasigaminčiau jo šiek tiek daugiau, kad jau nereikėtų labai taupyti :) Bet jeigu vidaus neįdarinėsite kremo tikrai užteks ir dar liks.
11. Grietinėlės ilgai nelaikykite kambario temperatūroje, todėl jeigu nesuvalgysite bandelių iš karto geriau jas dėkite į šaldytuvą. Ir uždenkite jas, kad neapdžiūtų pati bandelė.
12. Dar vienas pastebėjimas, jeigu nemėgstate grietinėlės ar negalite jos valgyti dėl kažkokių priežasčių, galite tiesiog jas valgyti vienas, ar su uogiene, jos ir vienos skanios, saldžios ir tobulai minkštos.
Recepto šaltinis: Knyga - Nostalgiški skanumynai, 2014 m.