2014 m. gruodžio 27 d., šeštadienis

Medaus tortas

Tai ar dosnus buvo Kalėdų senelis? Na tikiuosi visi gavo ko norėjo ar bent jau tai ko tikrai reikėjo. Baigėsi vienas švenčių etapas, kitas prasidės po kelių dienų ir vėl visi pirks...gamins...o galbūt dar ir neš dovanas tiems, kurių paprasčiausiai nespėjo pasveikinti per Kalėdas. Manau daugeliui (ypač vaikams) geriausia dovana buvo atsikėlus per Kalėdas pamatyti už lango ploną, tačiau stebuklingai žėrintį šerkšno patalėlį, tai tarsi maži deimančiukai nutūpė ant žolės ir ją švelniai pabučiavo, kad nudžiugintų mus. Negalėjau susilaikyti ir būtinai panorau nufotografuoti žiemos nupieštus piešinius ant mano langų Kalėdų rytą. Tad tikiuosi niekas nesupyks, kad prie maisto nuotraukų atsidurs ir šiek tiek žiemos grožių. Mano mama visoms progoms kepdavo medaus tortą. Mūsų šeimoje buvo labai populiarus kepinys, tačiau pati išbandžiau iškepti tik dabar. Šį kartą kepiau visų išgirtą Beatos tortą, tačiau ateis eilė ir mamos receptui, nes ji šiek tiek kitokiu principu jį kepdavo. Šiam tortui tikrai reikės skirti laiko, jis viens du trys ir nepasigamina :) Iš pradžių reikia pasiruošti tešlą, po to iškepti lakštus, tuomet sumaišyti kremą ir galiausiai sulipdyti saldų statinį, o jį sulipdžius dar leisti ramiai pastovėti šaltai, kad pribręstų ir visa skonių simfonija susilietų į vieną tobulą kūrinį. Šis tortas puikiai tiks ir Naujųjų metų šventei. tad dar tikrai nėra vėlu pasiraitoti rankoves ir paruošti jį 2015 metų sutiktuvių puotai :)


Torto lakštams:

220 g sviesto
250 g medaus
100 g rudojo cukraus
100 g baltojo cukraus
2 kiaušiniai
2 šaukštai grietinės
800 g miltų
2 arbatiniai šaukšteliai kepimo miltelių
2 arbatiniai šaukšteliai cinamono

Lakštams sulaistyti:

1 puodelis stiprios juodosios arbatos

Kremui:

1-2 citrinos
1 litras grietinės (ne mažesnio nei 30 proc. riebumo)
150 g cukraus


Gamyba:

Į puodą įpilame vandens ir statome ant viryklės. Dedame ant jo dubenį taip, kad šio dugnas neliestų vandens. Į dubenį sudedame gabaliukais supjaustytą sviestą ir medų, kaitiname, kol viskas ištirpsta. Išjungiame ugnį ir supilame cukrų. Gerai sumaišome. Nukeliame dubenį nuo puodo su vandeniu ir paliekame ramiai pastovėti.
Kiaušinius išmaišome su pora šaukštų grietinės. Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir cinamonu.
Į truputį atvėsusį medaus, sviesto ir cukraus mišinį pilame kiaušini ir grietinės plakinį. Viską gerai išmaišome.
Dabar dedame miltus. Kadangi skysta masė dar šilta, yra labai minkšta, tad Jums gali atrodyti, kad trūksta miltų, bet taip nėra. Daugiau miltų neberkite, tiesiog suminkykite viską į vieną gabalą, svarbu, kad lengvai atliptų nuo indo sienelių.
Tešlą padalijame į dvi dalis, suvyniojame į maistinę plėvelę ir keletui valandų dedame į šaldytuvą. Tešlą šaldytuve galite laikyti ir per naktį, tik reikėtų išimti 30 minučių anksčiau, kad lengviau būtų kočioti.
Lakštus kočiojame kaip įmanoma plonesnius, apie pusės centimetro storio. Ant viršaus uždėję lėkštę arba atsegamos kepimo formos dugną, gražiai apipjauname. Nupjaustytus tešlos galiukus iškepame kartu su lakštais - naudosime trupiniams, tortui papuošti. Kepame 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 8-10 minučių.
Iškeptus lakštus paliekame ramybėje ir ruošiame kremą.
Paruošiame pirmiausia stiprios juodosios arbatos ir paliekame, kad atauštų.
Vieną arba dvi citrinas (priklauso nuo dydžio) gerai nuplauname ir smulkia tarka nutarkuojame žieveles (baltosios stenkitės netarkuoti, nes ji karti).
Maišikliu lengvai paplakame grietinę, įplakame cukrų. Dedame citrinos žieveles ir pilame vienos citrinos sultis. Tuomet imamės statybos.
Imame lėkštę ar padėklą, kur tupdysime tortą. Pirmą blyną su teptuku ištepame arbata, tą patį padarome ir su kitais lakštais. Tada dedame ant lakšto 2-3 šaukštus kremo, dedame kitą lakštą, vėl kremas, vėl lakštas ir taip toliau - kol suformuojate visą tortą. Torto viršų irgi ištepame kremu. Tuomet belieka tik trupiniais papuošti. Iškeptas atraižas sumalkite arba sutarkuokite kaip Jums jau patogiau ir visą tortą kruopščiai jais užbarstykite. Tuomet tortą dėkite į šaldytuvą, bent per naktį palaikykite jį ten.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Kiaušinius kaip visada palaikau kambario temperatūroje bent 2 valandas.
2. Torto lakštams grietinę naudojau 30 procentų riebumo.
3. Tešlai man prireikė 50 gramų daugiau miltų, nes niekaip ji nenorėjo atlipti nuo indo sienelių, čia labai viskas priklauso nuo kiaušinių dydžio, todėl jeigu naudosite didesnius ir miltų šiek tiek gali prireikti daugiau, bet nepersistenkite kaip ir receptas sako, kuo Jūs dėsite daugiau miltų, tuo ji kietesnė bus, tad dėkite tik tuo atveju, jeigu tikrai matote, kad tešla visiškai nesuvaldoma, mat šaldytuve pastovėjusi ji bus kieta. Miltus naudojau kvietinius.
4. Cinamono kitą kartą gamindama dėčiau tik 1 arbatinį šaukštelį - tiek man, tiek kitiems ragavusiems jis pasirodė per stiprus akcentas šiam tortui, norėtųsi, kad jo mažiau jaustųsi. Aš cinamoną labai mėgstu, bet netgi man jo čia per daug. 
5. Sulaistymui tikrai neprireikė viso puodelio arbatos. Naudojau Lipton. Tepiau konditeriniu teptuku.
6. Aš medaus ir sviesto masę atvėsinau iki kambario temperatūros tik tuomet supyliau grietinės ir kiaušinio plakinį.
7. Pasigaminusi tešlą palikau ją per naktį šaldytuve. Receptas siūlė palaikyti kambario temperatūroje 30 minučių prieš kočiojant, na to neprireikė tešlą išėmusi iš šaldytuvo šiek tiek paminkiau, ir nuo rankų šilumos ji greitai minkštėti pradėjo. Visgi sviestas sudedamoji dalis - kitaip ir būti negali.
8. Iškočiojus kuo ploniau tešlą ant viršaus dėjau lėkštę, kurios skersmuo - 20 cm ir apipjausčiau.
9. Lakštus kepiau skardoje, kuri išklota buvo kepimo popieriumi. Šiek tiek paeksperimentavau su kepimo laiku, vienus kepiau 10 minučių, kitus 12 minučių, tačiau labai didelio skirtumo nebuvo, tik spalviniu atžvilgiu jie skyrėsi. Vieną lakštą kepiau netgi 15 minučių. norėjau kuo rudesnio, nes iš jo trupinių po to dariau eglutę (papuošimui) ant torto viršaus. Optimaliausias variantas man buvo 12 minučių. Vienus lakštus kepiau apatinis + viršutinis kaitinimas. Kitus apatinis kaitinimas +  ventiliatorius. Rudavo greičiau su antruoju pasirinkimu, bet netolygiai, tad naudočiau geriau pirmąjį variantą.
10. Lakštų gavosi 12. 10 sunaudojau tortui, 2 - trupiniams. Nepalikinėjau jokių aš atraižų iškepiau normalius lakštus 1 šviesų, kitą pasistengiau palaikyti orkaitėje kuo ilgiau, kad būtų tamsesnis. Tuomet smulkintuvu juos paverčiau trupiniais.
11. Kremui naudojau kaip ir rekomendavo 30 procentų (tiktų tikrai ir 40 procentų, tik jau tortas atitinkamai būtų riebesnis) grietinę, į ją įtarkavau vienos citrinos geltonąją žievelę, citrinos sulčių pyliau tik 4 šaukštus, paragavus man užteko citrinos jaučiamo skonio. Čia jau Jūs darykite savo nuožiūra, galite vadovautis receptu arba ragaukite kaip aš ir žiūrėkite kaip Jums labiau patinka. Galite ir cukraus kiekį mažesnį naudoti, jeigu nemėgstate saldžių kremų.
12. Kremo ant lakštų naudojau apie 4 šaukštus, tačiau kitą kartą dėčiau dar daugiau negailėdama. Ir kremo masę didinčiau man 1 litro grietinės buvo kaip tik tortui, bet norėtųsi, kad būtų bent šiek tiek daugiau, kad nereikėtų labai jau taupyti lakštams ir liktų kuo daugiau paviršiui. 
13. Tortas tikrai didelis - užteks manau kokiems 10 žmonių ar net daugiau. Norite žemesnio darykite didesnio skersmens lakštus.
14. Atpjovę torto gabalėlį prieš patiekdami galite dar užpilti skysto medaus šaukštą ar cukraus sirupo atrodys tikrai įspūdingai - bet jau saldumas bus neišpasakytas.


Recepto šaltinis: Knyga - Metai Beatos virtuvėje, 2010 m.

2014 m. gruodžio 19 d., penktadienis

Mieliniai kūčiukai

Šį receptą nusižiūrėjau ir pagaminau iš Beatos naujojo žurnalo. Jau kai esu tokia prisiekusi gerbėja kulinarinių knygų, tai ir pro žurnalus nepraeinu ir vis nusiperku mane sudominusį. Žurnale šis receptas pavadintas Tradiciniai mieliniai kūčiukai. Atsisakiau to žodžio tradiciniai, nes pastebėjau žmonės labai linkę vis komentaruose paburbėti: "Kaip Jūs galite vadinti tradiciniais?" arba "Pasidomėkite kokie gi tie tradiciniai". "Šiuose yra pieno, tai vaje, nei tradiciniai, nei kūčiukai" - pastebės trečias komentatorius :) Juk pasninkas, kokie kiaušiniai ar pieno produktai? Taip ir atrodo, kad skaitantis žmogus plačiai išpučia akis ir vos negrūmoja pirštu :) Nežinau, ar labai verta šitaip viską sureikšminti, maistas ypač šventiškas turi nešti gėrį ir taiką, o jeigu Jums nepriimtina per Kūčias nei kiaušinius, nei pieną vartoti, na tiesiog pakeiskite vandeniu ir jokių problemų nebus :) Linkiu kuo mažiau pyktis realiame gyvenime ir žinoma virtualioje erdvėje. Pernai gaminau kūčiukus (būtinai reikės įdėti ir jų receptą) iš Beatos antros knygos, jie labai panašūs tik ten recepte dar buvo ir kiaušinis - skanūs irgi, nes tešla panaši į šią. Šie kūčiukai saldesni ir ne tie kietieji, tad galima valgyti ir vienus, nebūtina jų kokiam kisieliuje mirkyti. Dar turite šiek tiek laiko nepatingėkite - pasigaminkite. Naminiai kepiniai visada daug skanesni, nei pirktiniai.

500 g miltų
250 ml pieno
7 g sausų mielių ar 20 g šviežių mielių
100 g cukraus
Žiupsnelis druskos
2 šaukštai aliejaus
50 g aguonų

Pieną truputį pašildome, kad būtų maždaug kūno temperatūros. Šviežias mieles ištriname su žiupsneliu cukraus ir šaukštu pieno. Jei mielės sausos, jas maišome su visu pienu.
Likusį pieną išplakame su druska, cukrumi ir aliejumi, ir tuomet sukrečiame mieles. Išmaišome.
Miltus persijojame. Suberiame truputį mažiau nei pusę miltų ir sumaišome. Išeis tirštoka, bet dar neminkoma tešla. Dubenį su tešla pridengiame rankšluosčiu ir statome šiltai 30 minučių.
Į pastovėjusią tešlą supilame likusius miltus ir aguonas. Tešla taps minkoma. Jei ji atrodo lipni, įberiame dar daugiau miltų, bet stengiamės nepadauginti. Tešlą minkome bent 5 minutes, kad pasidarytų minkšta ir blizgi, neliptų prie rankų. Tuomet pridengiame rankšluosčiu ir paliekame (šiltoje vietoje) 1-1,5 valandos pakilti.
Pakilusią tešlą vėl suminkome, išspaudžiame iš jos orą. Atgnybiame po nedidelį gabalėlį, vyniojame volelį ir supjaustome mažais gabaliukais. Sudedame juos į aliejumi pateptą skardą.
Kepame iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Kepimo laikas labai priklauso nuo kūčiukų dydžio, bet maždaug trunka apie 10 minučių.

Skanaus!


Mano pastebėjimai:

1. Miltus naudojau kvietinius.
2. Pieną galite keisti vandeniu, jeigu jis Jums nepriimtinas.
3. Naudojau 7 g sausų mielių, na visas tas mažiukas pakelis, jame tiek ir būna.
4. Aliejų pyliau saulėgrąžų.
5. Galbūt kažkam pasirodė recepto pradžia paini dėl tų produktų sudėjimo, taigi yra taip: Jeigu naudojate šviežias mieles darote viską kaip parašyta recepte. Aš naudojau sausas, tai jas sumaišome su visu 250 ml pieno, tuomet į mieles beriame druskos žiupsnelį, cukrų, aliejų ir viską gerai išmaišome. Kitaip tariant tik su šviežiom mielėm reikia žaisti, su sausom viską dedate į vieną dubenį ir jokių atskirai plakimų daryti nereikia. Na bent aš nedarau.
6. Recepte nurodyta, kad reikės 500 g miltų ir netgi siūlo berti daugiau jeigu lips tešla, taigi man nutiko taip, kad man neprireikė nė tų 500 gramų tik 450 g. Aš niekada neberiu į kepinius viso nurodyto kiekio miltų iš karto, po truputį beriu, išminkau ir stebiu kokia tešla ar jau limpanti ar ne, per daug miltų irgi negerai, todėl patariu ir Jums neskubėti visko sukrauti į dubenį.
7. Antrą kartą kildinau 1 valandą.
8. Stenkitės kūčiukų gabaliukus pjaustyti kuo mažesnius, jie po to labai smagiai išsipučia ir į skardą dėdami išlaikykite šiokį tokį atstumą, juk nenorite, kad jie suliptų.
9. Aš skardą išklojau kepimo popieriumi, tad aliejumi netepiau.
10. Funkciją naudojau apatinis + viršutinis kaitinimas. Kepiau 15 minučių. Iš nurodyto kiekio man gavosi 3 skardos kūčiukų, bet vėlgi tai labai priklauso nuo jų dydžio, todėl kiekvienam gali gautis skirtingas kiekis.



Recepto šaltinis: Beatos virtuvės žurnalas. Kalėdų pagalbininkas. Žiema, 2014 m.

2014 m. gruodžio 17 d., trečiadienis

Sausainiai su šokoladu ir griliažu

Jeigu dar kas prisimenate, o galbūt ir turite (kas dabar jau labai reta šiame technologijų amžiuje) kalendorius su plėšomais lapeliais, pastebite, kad vis arčiau ir arčiau "atslenka" Kalėdos. Galbūt netgi netinkamas žodis "atslenka" jau šuoliuoja nenumaldomai tarsi žirgas tyruose. Vaikai pasimėgaudami kasdien lukštena advento kalendoriaus saldainius, gerai vaikams, jie bėgančias dienas skaičiuoja saldžiai :) Šiomis dienomis manau daug įvairiausių lūkesčių žmonės kupini. Vieni tikisi, kad dar vis termometro stulpelis nusileis žemiau nulio, kiti pramerkę akis žvilgteli pro langą tikėdamiesi sniego, kurio kaip nėra taip nėra, o treti jau sukasi darbų sūkuryje, kasdien vis stengdamiesi kuo daugiau darbų pabaigti iki švenčių. Vaikų vienintelis darbas tikriausiai buvo (yra) parašyti Kalėdų seneliui laišką su įvairiausiais ir didžiausiais prašymais, o mamų darbas iškepti Kalėdų seniui sausainius :) Mano vaikas pareiškė, kad būtinai reikia Kalėdų seniui pieno ir sausainių palikti, nes bus labai pavargęs po darbų ir alkanas. Tai štai šie sausainiai bus manau patys tinkamiausi - turtingo skonio, traškantys, saldūs, nepaprastai greitai pagaminami, tik viena bėda jie labai skanūs, tad jeigu jau taip nutiks, kad neliks ką palikti seneliui, tai bent pieno stiklinaitę įpilkite...


180 g sviesto
260 g rudojo cukraus
1 kiaušinio
250 g miltų
10 griliažinių saldainių
100 g juodojo šokolado
Žiupsnelis druskos

Griliažinius saldainius pasmulkinkite grūstuvėje arba, sudėję į plastikinį maišelį, padaužykite plaktuku, kad subyrėtų į nedidelius gabaliukus.
Juodąjį šokoladą susmulkinkite kvadratėliais, iš kurių būna suformuota šokolado plytelė ir dar kiekvieną perpjaukite per pusę.
Kambario temperatūros sviestą su cukrumi ir kiaušiniu gerai išplakite elektriniu plakikliu, kad pasidarytų purus kremas.
Miltus kartu su druska persijokite ir berkite į sviesto mišinį. Dėkite šokolado gabaliukus ir susmulkintus saldainius, viską išmaišykite šaukštu. Tešla bus kieta, bet lips prie rankų.
Rankomis formuokite nedidelius rutuliukus ir dėkite į skardą, kuri išklota kepimo popieriumi. Jie kepdami susmuks.
Kepkite apie 15 minučių 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol krašteliai pradės ruduoti.

Mano pastebėjimai:

1. Kiaušinį keletą valandų palaikiau kambario temperatūroje.
2. Griliažinius saldainius bandžiau smulkinti elektriniu smulkintuvu, kuris skaldo ledo gabaliukus, tačiau geresnis variantas buvo paprasčiausiai sudėti juos maišiuką ir padaužyti mėsai skirtu "plaktuku" - efektyvesnis būdas.
3. Juodąjį šokoladą naudojau 70 procentų.
4. Miltai įprasti kvietiniai.
5. Dėdami rutuliukus į skardą nepamirškite, kad jie plėsis, tad nedėkite vieną šalia kito, išlaikykite atstumą.
6. Naudojau funkciją apatinis + viršutinis kaitinimas. Tikrai iškepė per 15 minučių.
7. Recepte nurodoma, kad tiek produktų skirta 20 didesnių sausainių - galbūt, aš dariau mažesnius rutuliukai dydžio buvo kaip Rafaelo saldainiai, tai man sausainių iškepė - 30 vienetų. 
8. Recepte taip pat nurodoma, kad tik iškepę sausainiai trapūs, nežinau man jie tik iškepę tokie minkštučiai pasirodė, perkelti iš skardos į kitą indą buvo be galo lengva ir jokio trapumo nepastebėjau. Tik iškepę sausainiai priminė man meduolius. 
9. Reikėtų paminėti, kad šie sausainiai tinka tik tiems kas mėgsta saldžiai - jie tikrai saldūs (manau Jūs ta suprantate užmetę akį į sudėtį), paprastai geriu arbatą su cukrumi, o kai valgiau šiuos sausainius jau į arbatą cukraus man net nereikėjo.





Recepto šaltinis: Knyga - Beatos virtuvė: Kepinių knyga, 2012 m.

2014 m. gruodžio 6 d., šeštadienis

Sviestinė pynė

Tai jau mano 5 kepta duonelė...na gerai gerai ši į duona nelabai panaši :) Ji gražesnė, saldesnė ir taip maloniai kvepia sviestu. Apskritai, tai visi kepiniai su sviestu man apsivalgymas (pvz.: sviestiniai sausainiai - trapus gėris ar vištos odelė ištepta sviestu prieš dedant į orkaitę, kepdama ji apskrunda ir taip maloniai traška burnoje). Prisipažinsiu sviestas mano virtuvėje užima aukštas pozicijas, aišku dietologai turbūt mane akmenimis užmėtytų, nes pradėtų burbėti apie cholesterolius ir kitokius visai su skaniu maistu nesusijusius dalykus :) Žinoma kas per daug tas nesveika, bet turėtumėte žinoti, kad sviestas turi vitamino D (ne aš sugalvojau, o pasidomėjusi plačiau radau internete :) ). Ir mūsų senoliai gamindavo sviestą, ir visada gausiai tepdavo ant savo keptų bandelių ar naminės duonos. Ši duonelė kaip kaprizinga ponia man pasirodė, sunkiai sutarti pavyko su tešla, bet gerai, kad viskas gerai baigėsi ir galima buvo mėgautis tobulu kepiniu. Na, o kai jau iškepam tuomet nepamirštam uogienės ar džemo ant riekės užsitepti ir stiklinė pieno tikrai nepamaišys.



7 g sausų mielių
40 ml vandens
25 g cukraus
300 g miltų
1/2 arbatinio šaukštelio druskos
3 kiaušiniai
125 g sviesto

Aptepimui: 1 kiaušinis ir 1 šaukštas cukraus

Nedideliame dubenyje sumaišyti mieles, šiltą vandenį ir 1 šaukštą cukraus. Uždengti ir palaikyti šiltai 10 minučių. Miltus persijoti ir dideliame dubenyje sumaišyti su likusiu cukrumi ir druska. Supilti lengvai išplaktus kiaušinius, mieles ir minkyti 10 minučių, kol tešla taps lygi.
Sviestą padalinkite į 10 dalių. Kiekvieną gabaliuką paeiliui įminkykite į tešlą. Kiekvieną kitą gabaliuką sviesto dėti tik tuomet į tešlą, kai ankstesnis gabaliukas pilnai įminkytas į tešlą. Dėti tešlą į dubenį, uždengti rankšluosčiu ir laikyti šaldytuve per naktį.
Padalinti tešlą į 3 lygias dalis ir iš kiekvienos suformuoti 40 cm ilgio volelį. Volelius supinti į pynę. Pynę dėti į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą, pridengti ir pakildinti 1 valandą.
Tuomet aptepti plaktu kiaušiniu ir pabarstyti paviršių cukrumi. Kepti iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 10 minučių, tada sumažinti temperatūrą iki 180 laipsnių ir dar kepkite 10-15 minučių.


Skanaus!


Mano pastebėjimai:

1. Kiaušiniai palaikyti kambario temperatūroje 2 valandas.
2. Sviestą minkant į tešlą jis man nuo rankų šilumos pradėjo tirpti, nes tikrai užtrunka kol kiekvieną gabaliuką tolygiai įminkai, todėl dėl tešlos išvaizdos man buvo labai neramu, mat ji vis skystėjo ir skystėjo su kiekvienu gabaliuku ir jau mąsčiau, kad nepavyks, bet pastovėjusi per naktį tešla šaldytuve ne tik pakilo, bet ir sutvirtėjo, todėl jeigu minkant manysite, kad kažkas negerai Jums gaunasi, nieko blogo tešlai nėra. Ji man pasidarė limpanti ir jos konsistencija priminė tikrai ne elastingos ir tolygios tešlos. Nesibaiminkite - dėkite į šaldytuvą, uždenkite ir palikite ramybėj iki ryto. 
3. Volelius gaminkite greitai, nes sviestas tešloje labai greitai sureaguoja su delnų šiluma. Pinti į pynę tarsi sau plaukų kasą pintumėte.
4. Cukraus užbarsčiau 2 šaukštus norėjosi, kad būtų saldžiau. Jeigu norite, kad kepinys būtų kiek saldesnis galite daugiau cukraus berti į pačią tešlą. Tuomet labai primins keptas bandeles.
5. Kepiau 220 laipsnių temperatūroje - 10 minučių ir 180 laipsnių temperatūroje - 15 minučių. Apatinis + viršutinis kaitinimas.
6. Ataušinau ant grotelių.




Recepto šaltinis: Sviestinė pynė

2014 m. gruodžio 4 d., ketvirtadienis

Kiaušininė duona

Mmmm kaip skaniai kvepia ši duona...kepdama ji tiek "pučiasi", kad atrodo tuoj tuoj ir "išlips" pro formos šonus, bet to nenutinka, tad galima lengvai atsikvėpti ir pro orkaitės "langą" vis stebėti kaip jai sekasi mėgautis orkaitės šiluma. Tobulai puri, tobulai skani, tiesiog subalansuota pusryčiams. O man sunkiai sekėsi laukti kol ji atvės, tad prisiminusi vaikystę čiupau stiklinaitę naminės juodųjų serbentų uogienės iš savo atsargų skrynelės ir kaip meška lepeška "sukirtau" porą riekių šio skanėsto. Žinau žinau karštų mielinių kepinių nerekomenduojama valgyti, bet gi taip skanu!! Jeigu turite naminių kiaušinių naudokite juos, tuomet duona "nusidažys" šviesiai geltona spalva. 



180 ml pieno arba vandens
3 šaukštai cukraus
3 šaukštai aliejaus
2 kiaušiniai
1,5 arbatinio šaukštelio druskos
500 g miltų
7 g sausų mielių

Miltus ir druską persijoti į dubenį, įmaišyti cukrų ir viduryje padaryti duobutę. Mieles išmaišyti su šiltu pienu arba šiltu vandeniu, supilti į miltus. Tada ant mielių užberti šiek tiek miltų ir palikti šiltai 15 minučių, kol suputos.
Nedideliame dubenyje sumaišyti kiaušinius ir aliejų. Supilti į miltus ir išmaišyti, kol gausis tešla. Minkyti tešlą 10 minučių, kol ji taps lygi ir elastinga. Dėti į aliejumi pateptą dubenį, uždengti ir šiltai kildinti apie 1 valandą.
Iš pakilusios tešlos suformuoti kepalą, jį dėti į riebalais pateptą formą ir kildinti apie 30-40 minučių. Kepti iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 35-40 minučių.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Šiai duonai naudojau šiltą pieną.
2. Aliejų naudojau saulėgrąžų.
3. Kiaušinius kaip visada palaikiau kambario temperatūroje keletą valandų.
4. Miltus naudojau įprastus kvietinius.
5. Aliejų ir kiaušinius šiek tiek išplakiau, kad tolygiai pasiskirstytų aliejus.
6. Formą naudojau pailgą kekso.
7. Kepiau 40 minučių. Apatinis + viršutinis kaitinimas.
8. Iškepusios duonos paviršių tik ištraukusi iš orkaitės ištepiau sviesto gabaliuku, kad pluta būtų minkštesnė, o ne traški. 
9. Atvėsinau ant grotelių.



Recepto šaltinis: Kiaušininė duona

2014 m. gruodžio 3 d., trečiadienis

Mišrainė "Daržovių tortas"

Su kiekviena diena artėja didžiosios metų šventės. Vis dažniau pagalvojame ką reikės padovanoti artimiesiems ir draugams, labiau organizuoti žmonės jau tikriausiai turi sąrašus dovanų, o gal net nupirkę ir giliai spintose paslėpę, kad tik neužtiktų kas ir nesugadintų staigmenos. Pats laikas jau sudarinėti sąrašus ir to ką ruošiamės gaminti per šventes. Kai kas sakys dar per anksti, kam skubėti pakankamai laiko, tačiau jeigu ruošiatės gaminti to ko dar nesatę darę, galbūt vertėtų išbandyti anksčiau ir pasižymėti pastabas ko reikėtų daugiau ar mažiau, tikslių produktų kiekių, kad kuo mažiau būtų streso per patį pasiruošimo piką. Pripažinkim švenčių laikotarpiu tikrai būna skubėjimo momentai, kai atrodo tik ir kyla klausimai: "Ar nieko nepamiršau?", "Kuo rengtis?", "Ar spėsiu užbėgti į parduotuvę, nes pritrūko duonos, tuoj tuoj bus svečiai?" Net ir pačiam skrupulingiausiam žmogui karts nuo karto nutinka visokiausių nenumatytų įvykių, kurie gali išmušti "iš vėžių", tad bent kai kuriais darbais pasirūpinkite iš anksto. Mano šventiniuose planuose ši mišrainė, tad ją išbandžiau iš anksto ir pasižymėjau naudingas pastabas. Tikiuosi Jums jos pravers taip pat. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nemėgstate slyvų ar kitų sudedamųjų dalių, galite taip sluoksniuoti paprasčiausią visų gerai žinomą baltą mišrainę, tarkim vietoj burokėlių dėti žirnelius, arba palikti burokėlius ir ant jų "suguldyti" silkės gabaliukus. 


1 didelis burokėlis
1 didelė morka
2-3 bulvės
3-4 rauginti agurkai
3-4 obuoliai
5-6 kiaušiniai
1-2 stiklinės džiovintų slyvų ir abrikosų
Majonezo
Spanguolių

Daržoves dėkite plonais sluoksniais didelėje plokščioje lėkštėje. Kiekvieną sluoksnį ištepkite majonezu.
Paeiliui kraukite po sluoksnį stambiai tarkuotų virtų burokėlių ir taip pat stambiai tarkuotų virtų morkų bei virtų bulvių, tada - tarkuotų ir nuspaustų agurkų, stambiai tarkuotų obuolių, virtų tarkuotų baltymų ir supjaustytų išmirkytų slyvų bei abrikosų.
Mišrainės viršų apliekite majonezu ir statykite į šaldytuvą 10-12 valandų, kad įsigertų.
Prieš tiekdami dar kartą aptepkite šviežiu majonezu, pabarstykite smulkiai tarkuotais tryniais ir papuoškite spanguolėmis.

Skanaus!


Mano pastebėjimai: 

1. Sluoksniavau didelėje lėkštėje, tačiau formai padaryti naudojau išardomos tortinės sieneles 26 cm skersmens.
2. Sluoksniams man prireikė daugiau produktų negu nurodo receptas, tad juos koreguokitės pagal tai kokio dydžio norite "torto". 
Man reikėjo 4 didelių burokėlių, 4 didelių morkų, 5 didelių bulvių, 5 raugintų agurkų, 4 vidutinio dydžio obuolių, 6 kiaušinių, 150 g slyvų, 150 g abrikosų, spanguolių saujos, 2 maži indeliai majonezo.
3. Papuošimui dar panaudojau saują petražolių, galite pasirinkti ir krapus.
4. Jeigu slyvos minkštos jų nemirkykite, tačiau abrikosus reikėtų pamirkyti bent 2 valandas.
5. Aš daržovių netarkavau (tik agurkus ir kiaušinio trynį), o smulkiai pjausčiau gabaliukais, man taip labiau patinka. 
6. Gamindama antrą kartą rinkčiausi marinuotus agurkus, jie traškesni ir mažiau vandeningi.
7. Majonezu netepiau kiekvieno sluoksnio, tik ten kur sausos daržovės, pvz.: ant bulvių, morkų, kiaušinių, džiovintų vaisių, o tokie kaip obuoliai ar agurkai liko nesutepti.
8. Šaldytuve laikiau per naktį.



Recepto šaltinis: Darbštuolės žurnalas "Šventinės mišrainės", 2014 m.

2014 m. lapkričio 8 d., šeštadienis

Lašišos suktinukai

Šie suktinukai vieni iš mano mėgstamiausių užkandžių. Per šventes dauguma ruošia baltą mišrainę, o aš šį gėrį, kaip mat dingsta nuo vaišių stalo :) Jie tiks, bet kokiam draugų susibūrimui prie taurės vyno, arba lengvai vakarienei paužkandžiauti žiūrint mėgstamą filmą. Greitai pagaminamas užkandis, labai skanus ir jeigu mėgstate lašišą, net nedvejokite ir gaminkite. Norėčiau priminti, kad lašišoje gausu kalcio, fosforo, kalio, jodo, vitamino D ir kitų reikalingų elementų žmogui, todėl tai ne tik idealus skonis, bet ir puikiai subalansuota sveikai mitybai :)


4 meksikietiški paplotėliai (tortilijos)
200 g natūralaus tepamojo varškės sūrio
200 g plonais griežinėliais pjaustytos lengvai sūdytos lašišos arba upėtakio
Didelė sauja šviežių krapų

Sūriu ištepkite tortilijas ir ant jų išdėkite žuvies griežinėlius. Vienoje krašto pusėje apie 2 cm palikite laisvus. Gausiai užbarstykite smulkintų krapų. Tortilijas susukite ir ties laisvu kraštu tvirtai susmeikite (pvz.: dantų krapštukais). Tortilijų suktinukus sudėkite vieną prie kito (sudūrimo vieta turi būti apačioje). Mažiausiai 3 valandas palaikykite šaldytuve. Prieš patiekdami supjaustykite reikiamo pločio gabalėliais.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Kaip minėjau gaminau ne kartą šiuos suktinukus - visada gaminu iš visų pakuotėje esančių tortilijų, tad ir visus kitus produktus didinu.
2. Aš naudoju rūkytą lašišą, ne sūdytą.
3. Krapų niekada negailėkite, šios prieskoninės žolelės niekada nebus per daug.
4. Tortilijas esu tepus su įvairiais užtepais ir su pateiktu recepte, ir su varškės užtepėle su džiovintais pomidorais, ir su lydytu tepamuoju sūriu. Čia jau nelabai būtina aklai vadovautis receptu, tinka viskas kas Jums patinka, net ir paprasčiausia varškė puikiai tiks.
5. Aš pagaliukais (dantų krapštukais) net nesmeigiu jie puikiausiai laikosi ir taip, kai sudūrimo vieta atsiduria apačioje.




Recepto šaltinis: Knyga - Lengvi receptai I dalis.

2014 m. lapkričio 6 d., ketvirtadienis

Lenkiška ruginė duona

Tai mano jau trečia duona. Tikrai malonu kepti ir valgyti namuose pagamintą duoną. Prisipažinsiu kol aš prisiruošiau šią pagaminti praėjo ne viena diena...ne todėl, kad tingėčiau, tiesiog norint duoną kepti reikia tam tikro nusiteikimo, jeigu neturite ūpo ar jaučiate, kad šiandien galbūt ne Jūsų diena, net ir nepradėkite šio ilgo proceso, nes reikia laukti 3 valandas, kol pakils pirmą kartą, po to dar 1,5 valandos, kol pakils antrą kartą, kepti 35 minutes ir laukti dar kol atauš. Jokiu būdu negalima duonos gaminti, kai neturite nuotaikos, nejausite viso to malonumo, o ir duona "jaus" blogas emocijas nenorės kilti, o jeigu įdėsite dalelę širdies, viskas bus gerai ir galėsite mėgautis kvapnia ir gardžia duona. Pusryčiams tiks ji sumuštiniams, pietums prie sriubos, o vakarienei tiesiog su sviestu ar džemu. Manau kiekvienas gali didžiuotis savimi, jeigu ryžtasi kepti duoną, nesvarbu ar ji lengvai pagaminama, ar sunkiau, bet kas kepa duoną, vadinasi tikrai mėgsta gaminti ir daro tai su Meile...


225 g ruginių miltų
225 g kvietinių miltų
2 arbatiniai šaukšteliai kmynų
2 arbatiniai šaukšteliai druskos
20 g šviežių mielių (7 g sausų)
150 ml šilto pieno
1 arbatinio šaukštelio skysto medaus
150 ml šilto vandens

Apibarstymui: rupaus malimo miltų

Sumaišyti miltus, kmynus ir druską, ir viduryje padaryti duobutę.
Dubenėlyje sumaišyti mieles su pienu ir medumi. Supilti į miltus. Supilti vandenį ir palaipsniui nuo kraštų įmaišyti miltus, kol susiformuos tešla.
Ant miltais pabarstyto paviršiaus tešlą minkyti 8-10 minučių, kol ji taps lygi ir elastinga. Dėti tešlą į aliejumi pateptą dubenį, uždengti aliejumi patepta maistine plėvele ir šiltai kildinti apie 3 valandas, kol padvigubės.
Pakilusią tešlą lengvai paminkyti, suformuoti kepalą ir įdėti į kepimo popieriumi išklotą skardą. Pabarstyti rupaus malimo miltais, uždengti ir kildinti, kol padvigubės - 1 - 1,5 valandos.
Orkaitę įkaitinti iki 200 laipsnių karščio. Aštriu peiliu padaryti kepale dvi įpjovas. Kepti 30-35 minutes. Ataušinti ant grotelių.

Mano pastebėjimai:

1. Prieš gamindama šią duoną pasiskaičiau komentarus, buvo sakiusių, kad duona per daug sūri nuo 2 arbatinių šaukštelių druskos, tačiau suabejojau pasisakiusių žmonių nuomone ir gerai padariau :) Visiškai duona nebuvo sūri, pats tas.
2. Naudojau sausas mieles.
3. Ruginius miltus naudojau rupaus malimo, o kvietinius įprastus skirtus kitiems kepiniams kepti.
4. Apibarsčiau ruginiais miltais.
5. Pirmą kartą kildinau 3 valandas, paminkius ir suformavus kepaliuką - 1 valandą.
6. Kepiau naudodama funkciją apatinis + viršutinis kaitinimas. Kepiau 30 minučių.




Recepto šaltinis: Lenkiška ruginė duona

2014 m. lapkričio 4 d., antradienis

Bulvinės bandutės

Parduotuvėje ne kartą teko pirkti "šilkinius" kukuliukus. Šis receptas kaip tik juos ir primena, o pasigaminus daugiau irgi galima užsišaldyti. Jau antra diena iš eilės juos gaminu ir niekaip atsivalgyti negalim :) Tikrai vertas dėmesio patiekalas, labai sotus, pigus ir daug darbo nereikalaujantis. Tiesiog vieną dieną nuskuskite bulves ir išvirkite, o kitą pasidarykite visą kitą ir turėsite puikius pietus arba vakarienę. Norėdami pakeisti patiekalo skonį galite "žaisti" su padažais: sviesto ir grietinės derinukas tobulas, kumpio ir grietinės padažas - tinka. Būtinai išbandysiu su pievagrybių padažu su lydytu sūreliu ir spirgučių padažais...tikrai manau tiks ir šie. O Jūs jau pasirinkite patys kas Jums skaniau, bet manau nusivylę neliksite.


1 kg bulvių
Bulvių krakmolo (priklausomai nuo bulvių krakmolingumo)
1 kiaušinio trynio
Druskos pagal skonį

Išvirtas bulves palikite, kad atvėstų. Jas sumalkite arba naudokite specialų įrankį bulvėms trinti (geriausia būtų naudoti vakarykščias bulves).
Suplokite dubenėlyje bulves ir padalykite į 4 dalis.
Išimkite vieną dalį ir dėkite ant likusių bulvių, į tuščią vietą įberkite bulvių krakmolo tiek, kad susilygintų su likusiomis bulvėmis. Jei bulvės vandeningos, ne krakmolingos, įpilkite daugiau bulvių krakmolo, kad verdant bandutes neišsileistų. Įberkite žiupsnelį druskos, įmuškite kiaušinio trynį.
Viską gerai išmaišykite ir formuokite nedideles bandeles, o viduryje įspauskite duobutę. Kuo bandelės mažesnės, tuo bus skanesnės.
Virkite pasūdytame vandenyje, kol iškils į viršų. Išgriebkite ir patiekite.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Naudojau įrankį bulvėms trinti ir dar išbandžiau su mikseriu (trintuvu) - antgalis skirtas trinti sriubas, daryti tyreles. Man patogiau buvo rankiniu būdu.
2. Bulvių krakmolo reikia nemažai, į tuščią vietą subėriau 4 šaukštus ir dar naudojau rankas vis apsibarstyti darant bandutes, nes tešla tikrai limpa prie rankų.
3. Tik iškyla bandutės į viršų, išgriebkite iš karto jas, nes kitaip pasileis. 
4. Išeina 5 porcijos.
5. Kumpio padažą dariau taip: pakepinau 1 svogūną ir 200 gramų kumpio su sviestu (vienas šaukštas) ir tuomet įdėjau 3 šaukštus grietinės, juodųjų pipirų žiupsnelį, druskos žiupsnelį ir žinoma nepamiršau įberti krapų šiek tiek.





Recepto šaltinis: Didžioji troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knyga, 2014 m.

2014 m. lapkričio 2 d., sekmadienis

Sutirštinto pieno keksiukai

Tobulo purumo keksiukai. Minkštučiai, švelnaus skonio, labai tinkami prie arbatos. Labai greitai paruošiami, tešlai pagaminti užtruksite apie10 minučių, tačiau visus produktus reikėtų išimti iš šaldytuvo anksčiau, kad jie būtų tinkamos temperatūros. Kepiau juos jau du kartus, pirmą kartą pagal receptą, o antrą - jau leisdama sau paeksperimentuoti, įdėjau šokolado gabaliukų, kai kuriuos puošiau migdolų lapeliais, ar perliniu cukrumi, mano išvada - šiems keksiukams priedai nereikalingi, jie geri tokie kokie yra.




120 g minkšto sviesto
100 g miltų
1 arbatinis šaukštelis kepimo miltelių
50 g miltelinio cukraus
Žiupsnelio vanilinio cukraus
Žiupsnelio druskos
150 g sutirštinto saldinto pieno
2 didelių kiaušinių

Sviestą apie 2 minutes sukite su milteliniu cukrumi, vaniliniu cukrumi ir druska, tada supilkite sutirštintą pieną ir išplakite iki purumo.
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, išsijokite ir suberkite į sviesto ir sutirštinto pieno masę. Išmaišykite. Įmuškite kiaušinius ir išplakite masę iki purumo.
Tešlą supilstykite į keksiukų arba kekso formą, įdėkite į orkaitę, įkaitintą iki 170 laipsnių ir kepkite keksiukus apie 20 minučių.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Iš nurodytų produktų gaunasi 12 keksiukų.
2. Į keksiukų formeles nepamirškite įdėti keksiukų popierėlių.
3. Viską plakiau iki purumo su mikseriu - pirmu greičiu.
4. Sviestas, kiaušiniai ir kondensuotas pienas turėtų būti kambario temperatūros.
5. 150 g sutirštinto pieno pasvėrus man sudarė pusę indelio esančio sutirštinto pieno, tad iš viso indelio galite išsikepti dvigubą normą keksiukų. 
6. Kai įmušite kiaušinius į tešlą vėl pasinaudokite mikserio pagalba, kad pasiektumėte tinkamą rezultatą suteikti purumui.
7. Kai paruošite tešlą nenustebkite - ji ir turi būti neskysta, man gavosi tokia, kad nuo šaukšto į keksiukų formeles ją nustumti tekdavo su kito šaukšto pagalba. Kodėl recepte nurodyta supilstyti nežinau - galbūt tai toks išsireiškimas. 
8. Naudojau funkciją viršutinis + apatinis kaitinimas. Kepė 20 minučių.




Recepto šaltinis: Knyga - Didžioji troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knyga, 2014 m.

Vištiena kario padaže

Prasidėjo paskutinis rudens mėnesis...dienos vis trumpesnės, gerai tik kad vis dar saulė mus lepina savo spinduliais nors ir ne šiltais...medžiai jau beveik visi be lapų, tarsi praneša, kad tuoj tuoj ateis žiema ir "atsineš" su savimi šaltį, sniegą ir gražiausias metų šventes. Tikriausiai jau visi aplankėte savo artimųjų kapus, uždegėte po žvakutę, o gal ir ne vieną. Aš turiu tokią tradiciją atvažiuoti lankyti kapų ne tuo metu, kai pats bumas ir visi tiesiog braunasi į kapus, ir stovi atrodo nesibaigiančiuose kamščiuose, o atvykti vėlai vakare, kai ramu, tylu, tamsu ir aplinkui žybčioja mažučiai žiburėliai. Gražu. Na, o jau grįžus namo geriausias būdas sušilti ir pasistiprinti šiek tiek kutenantis gomurį, be galo kvapnus vištienos patiekalas.



600 g vištienos krūtinėlės
3 skiltelių česnako
1 svogūno
3 arbatinių šaukštelių kario
1/2 arbatinio šaukštelio maltos kalendros
1/2 arbatinio šaukštelio malto kumino
1/2 arbatinio šaukštelio maltos saldžiosios paprikos
300 ml natūralaus jogurto
1 skardinės konservuotų pomidorų
Druskos
Juodųjų pipirų pagal skonį
Šviežios kalendros
Aliejaus kepti

Vištienos krūtinėlę supjaustyti nedideliais kubeliais ir apibarstyti druska bei pipirais.
Svogūną ir česnaką supjaustykite, pakepinkite su šlakeliu aliejaus ir suberkite karį, kalendrą, kuminą bei papriką. Pakepinę dar keletą minučių, sudėkite vištieną, kepkite dar 5-8 minutes. Tada sudėkite konservuotus pomidorus, pakaitinkite dar 5-10 minutes, prieš pabaigą supilkite jogurtą, gerai viską išmaišykite, jei reikia, pagardinkite druska bei pipirais.
Prieš patiekdami apibarstykite šviežia kalendra.
Patiekite su ryžiais.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Naudojau didelę skardinę konservuotų pomidorų arba galite naudoti dvi mažas, kaip jau jums patogiau, nes receptas nenurodė konkretaus dydžio konservuotų pomidorų, o pomidorai yra gėris, tad nepagailėjau.
2. Apkepti svogūnus, česnakus bei vištieną naudojau alyvuogių aliejų.
3. Receptas nurodo - 4 porcijas, bet man užteko 6, tai manau labai priklauso nuo pomidorų kiekio.





Recepto šaltinis: Knyga - Lengvai paruošiami valgiai, 2013 m.

2014 m. spalio 31 d., penktadienis

"Voriukai"

Šiandien Amerikoje tikrai švenčiamas Halloween'as. Nors Lietuvoje, tai dar nėra labai paplitusi šventė, tačiau manau kiekvienas gali (žinoma jeigu tik noro yra) pasidaryti įvairių skanėstų ta tema. Tiesiog vakarienę padaryti kitokią ir išskirtinę. Pagrindinė ir simbolinė veikla moliūgų skaptavimas. Todėl jeigu jau išskaptuosite moliūgą iš jo minkštimo galite išsikepti moliūgų pyrago, blynelių, ar keksiukų. Skanėstai - karameliniai obuoliai, saldainiai. O aš " pašmirinėjusi" internete užtikau įdomią nuotrauką, ir pamėginau ją įgyvendinti.



4 kiaušiniai
2 šaukštai majonezo
2 skiltelės česnako
6 juodųjų alyvuogių
Žiupsnelis juodųjų pipirų
Žiupsnelis maltos saldžiosios paprikos

Išverdame kiaušinius kietai, virti reikėtų apie 5 minutes. Išvirusius kiaušinius ataušiname, nulupame ir perpjauname per pusę. Trynius išimame ir sudedame į atskirą indą. Susmulkiname česnaką, beriame į trynius, dedame prieskonius ir majonezą. Viską gerai išmaišome, trynį patriname šiek tiek, tuomet sudedame atgal į perpjautas kiaušinių puseles paruoštą įdarą. Keletą alyvuogių perpjauname per pusę ir uždedame ant kiaušinių, o iš kitų padarome kojeles voro, supjaustę juostelėmis.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Galite įdėti tarkuoto sūrio - bus dar skaniau. Pridėti savų mėgstamų prieskonių. Improvizacijai ribų nėra. Majonezą naudojau riebų. 


2014 m. spalio 21 d., antradienis

Lenkiška sriuba Krupnik

Šią sriubą labai dažnai valgydavau vaikystėje, buvau jau net pamiršusi kokia ji skani, kol neužtikau šio recepto ir neatradau naujai seno ir ypatingo, ir kartu labai paprasto naminio sriubos receptuko. Skani sriuba, soti... tinkama vėsiam ir darganam rudeniui. Nors šis ruduo ir lepina mus pakankamai gražiais orais, bet vakarai žvarbūs, todėl po darbo nėra nieko geriau kaip lėkštė garuojančios sriubos. 



3 l vandens
2 vištų kulšelių arba apie 400 g mėsos gabalėlio su kaulu
4 morkų
500 g bulvių
1 stiklinė skaldytų perlinių kruopų
1/2 saliero gumbo
1 petražolės šaknies
2 laurų lapų
Juodųjų bei kvapiųjų pipirų
Druskos
Šviežių petražolių

Į puodą įpilkite vandenį, sudėkite nuplautą vištieną ar mėsą, 1 1/2 morkos, salierą bei petražolės šaknį, laurų lapus, pipirus ir virkite apie 1 valandą.
Kai vanduo užvirs, nugriebkite susidariusias putas (nuo to priklauso sriubos skaidrumas). Paskui išimkite vištieną ir išvirtas daržoves: šios daržovės atliko savo darbą.
Į sultinį sudėkite kubeliais pjaustytas morkas ir perlines kruopas (skaldytos išverda greičiau). Pavirkite apie 20 minučių.
Sudėkite kubeliais pjaustytas bulves, pagardinkite druska. Virkite tol, kol bulvės, morkos ir kruopos suminkštės.
Vištieną arba mėsą nukaulinkite, supjaustykite gabalėliais ir sudėkite į sriubą. Prieš patiekdami užbarstykite šviežių petražolių.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Sultiniui pagaminti naudojau 5 vištos petukus, dėjau 1 didelę morką, 1 svogūną (vietoj saliero), kvapiųjų pipirų 5 žirnelius.
2. Naudojau įprastas perlines kruopas - jas mirkiau vandenyje per naktį, tad išvirė greitai.
3. 500 gramų bulvių man sudarė 3 vidutinio dydžio bulves, kas neturi svarstyklių orientuokitės pagal bulvės dydį.
4. Knygoje nurodoma, kad užtenka sriubos 6-8 porcijom, šį kiekį galite keisti pagal savo poreikius. 




Recepto šaltinis: Knyga - Didžioji troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knyga, 2014 m.



Purūs rikotos blyneliai

Šie blynai tikras purumo įsikūnijimas, švelniai malonaus skonio, nesaldūs. Vienas minusas, na tikrai per mažai jų gavosi iš duotų produktų, suvalgai vieną antrą ir norisi dar...o tai ką daryti, kai nebėra iš ko juos pagaminti? :) Receptas nurodo, kad bus apie 10 vienetų blynelių, man gavosi 15. Žinoma jų kiekis labai priklauso kokio dydžio juos darysite, aš į keptuvę dėjau po 1 valgomąjį šaukštą, net nesiūlyčiau daryti jų didesnių, nes kepdami išsipučia. Su kuo juos valgyti? Na jau čia tegul jūsų fantazija pasireiškia, tiks ir skystas medus, ir uogienė, ir klevų sirupas, ir uogų saujelė nepamaišys. Mano pasirinkimas šį kartą buvo namuose virta uogienė.



250 g rikotos sūrio
3 kiaušinių
50 g sviesto
2 šaukštų cukraus
1 arbatinio šaukštelio vanilinio cukraus
100 g kvietinių miltų
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
Žiupsnelio druskos
Aliejaus arba sviesto kepti

Atskirkite trynius nuo baltymų. Rikotos sūrį išplakite su tryniais, cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Sviestą ištirpinkite ir supilkite į sūrio bei trynių masę. Suberkite persijotus miltus su kepimo milteliais ir išmaišykite.
Baltymus su žiupsneliu druskos išplakite iki standžių putų. Lėtai supilkite į paruoštą masę ir atsargiai išmaišykite.
Blynelius kepkite ant vidutinės ugnies iš abiejų pusių.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Kaip ir visuose kepiniuose, jeigu reikia baltymus išplakti iki standžių putų stenkitės, kad trynio nei kiek nepatektų į atskiriamus baltymus. Kitaip baltymai neišsiplaks!
2. Jokiu būdu nepilkite ką tik ištirpinto sviesto į trynių masę!!! Palaukite kol atauš jis.
3. Aš blynelius kepiau be sviesto, ir be aliejaus, tiesiog mano blynų keptuvėje nebūtina naudoti riebalų, puikiai iškepa ir be jų. 




Recepto šaltinis: Knyga - Lengvai paruošiami valgiai, 2013 m. 

2014 m. spalio 19 d., sekmadienis

Šokoladinis pyragas

Kas mėgsta šokoladą, šis pyragas Jums...Daug daug šokolado, sodrus skonis, pats geriausias pasirinkimas smaližiams. Jeigu nemėgstate šokolado, net nepradėkite kepti šio skanėsto, nes čia tikriems mėgėjams, kurie kaip aš be jo gyventi negali :) Šokoladas pats geriausias visų laikų atradimas maisto industrijoje. Kepinys nėra saldus, todėl kas nemėgsta saldžių gaminių jis labai tinkamas. Pyragas sodriai juodos spalvos, drėgnas ir prie kavos puikus desertas. Recepte nurodoma kad gaunasi 4-6 porcijos.



200 g sviesto
2 didelių kiaušinių
150 g cukraus
100 g kvietinių miltų
30 g karčios kakavos
100 g baltojo šokolado
100 g juodojo šokolado

Garų vonelėje (puodas su verdančiu vandeniu, o ant jo metalinį indą uždedame, kuriame tirpinsime šokoladą) ištirpinkite smulkintą juodąjį šokoladą su sviestu. Palikite pravėsti.
Kol šokoladas vėsta išplakite kiaušinius su cukrumi iki purumo. Tuomet pamažu supilkite šokolado bei sviesto mišinį, suberkite miltus, sumaišytus su kakava, ir viską gerai išmaišykite. Suberkite gabalėliais sutrupintą baltąjį šokoladą.
Skardą (22x22 cm) išklokite kepimo popieriumi, supilkite tešlą ir kepkite iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 25-30 minutes.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Sviestą susipjausčiau taip pat gabaliukais, kaip ir šokoladą - taip greičiau ištirpsta.
2. Kiaušinius su cukrumi plakiau mikseriu apie 5 minutes, man po tiek laiko pakankamai masė atrodė puri ir kiaušiniai gerai išsiplakę. 
3. Prieš pildami būtinai patikrinkite ar šokoladas gerai atvėso!!! Jį pyliau palaipsniui vis paplakdama, kad tolygiai pasiskirstytų kiaušinių masėje. 
4. Miltus sumaišiusi su kakava, persijojau į tešlą.
5. Mano skarda buvo 26x19 cm (tai praktiškai tas pats kas 22x22 tik pailgesnė). Jeigu kepsite didesnėje skardoje pyragas gausis labai žemas, tuomet reikėtų dvigubinti proporcijas. Pyragas pakyla tik vos vos, nes jokių kepimo miltelių čia nededama.
6. Kepiau 25 minutes.




Recepto šaltinis: Lengvai paruošiami valgiai, 2013 m.

2014 m. spalio 18 d., šeštadienis

Cukriniai sausainukai

Labai norėjosi greitai pagaminamų sausainių prie arbatos. Cukriniai sausainukai, pasirodė ne tik lengvai pagaminami, bet ir dėl produktų kiekio patrauklus pasirinkimas. Viduje aišku kirbėjo mintis, kad trūksta čia man kokio sviesto...Mąsčiau galbūt spaudos klaida?? Kaip bus taip, pasisveriu cukrų, miltus...įmušu kiaušinius, maišau maišau... Ech... Pastebėjimai apačioje recepto kas planuoja kepti šiuos sausainius.




300 g cukraus
300 g miltų
3 kiaušiniai
Vanilės ekstrakto

Miltus sumaišyti su cukrumi, kiaušiniais ir vanilės ekstraktu. Minkyti, kol tešla taps vienalytė. Kuo ploniau iškočiokite, stikline ar formele išspauskite įvairių formų sausainukus. Dėkite sausainukus ant riebalais išteptos skardos ir kepkite vidutinio karštumo orkaitėje, iki gražiai pagels.


Mano pastebėjimai:

1. Vanilės ekstrakto neturėjau, įbėriau 1 arbatinį šaukštelį vanilinio cukraus.
2. Įbėrus 300 g miltų masė tikrai nebuvo kočiojama, ją galėjau nebent su šaukštu kabinti ir dėti į skardą, visgi receptas nurodė, kad turi būti kočiojama, įbėriau papildomai 150 g miltų, tuomet jau su ja buvo galima dirbti ir minkyti rankomis, tačiau pastoviai reikėdavo ir stalą pabarstyti miltais ir kočėlą apvolioti miltuose, tad tikrai dar susinaudojo 50 gramų miltų. Žinoma, manau čia priklauso kokio dydžio kiaušinius naudosite, mano pirkti tikrai nebuvo mažiukai, galbūt todėl ir pareikalavo tokio kiekio miltų.
3. Sausainių formele išspaustus sausainukus dėjau į skardą, kuri buvo išklota sviestiniu popieriumi.
4. Receptas nenurodė konkretaus laiko kepimo ir temperatūros, (labiausiai nepatinka receptuose, tai nebuvimas konkretumo), taigi nustačiau jungiklio padalą, ties 180 laipsnių, apatinis + viršutinis kaitinimas, kepiau 10 minučių. Antrą skardą teko kepti 15 minučių, nes iškočiojau storesnius sausainukus. Iš viso iškepiau 3 skardas sausainių. 
5. Sausainiai kol karšti yra minkštučiai ir tiesiog tirpsta burnoje...tikėjausi, kad bus saldūs, tikrai ne. Kai šie sausainukai atvėsta tampa kietoki. Žinoma kitaip ir būti negali, kai dedama tiek miltų, bet kaip jų neįdėti, jeigu receptas nurodo "Tešla turi būti kočiojama". 
6. Aišku nėra padėties, be išeities: arbatos ar kavos pasidarius ir pamirkius (kaip bobutės daro neturėdamos dantų :) ) sausainukai suminkštėja. Sausainiai tikrai skanūs.
O kam toks variantas nepatinka, į tešlą įdėkite kambario temperatūros sviesto (manau 100 gramų užtektų) ir išsukite su cukrumi, tuomet muškite kiaušinius ir berkite miltus. 





Recepto šaltinis: Darbštuolės žurnalas 2014/05.

2014 m. spalio 16 d., ketvirtadienis

Kokosainiai

Būna dienų, kai nėra laiko virtuvėje gaminti šedevrus, ar "užgriuvo" netikėti svečiai ir norite pavaišinti kokiu desertu prie arbatos ar kavos. Šie sausainėliai tikras išsigelbėjimas, kai tiesiog labai norisi kažko saldaus. Tik savo virtuvės spintelėje reikės būtinai rasti kokosų drožlių, todėl kartas nuo karto patikrinkite savo atsargas ir įtraukite į pirkinių sąrašą, jeigu pasibaigė, o visų kitų sudėtinių dalių, tikrai rasite savo namuose :) Na, nebent nutiks kaip man bus pasibaigęs paprastas cukrus, todėl jį pakeičiau ruduoju cukrumi, manau tikrai nesugadino skonio, netgi įgavo švelnaus karamelės poskonio. Jeigu atvirai, tai man rudasis (cukranendrių) cukrus labiau patinka, nei baltasis (runkelių), tiek dėl kvapo, tiek dėl patiekalams suteikiamo skonio. Skaičiau ne vieną straipsnį, kuriame minima, kad ir sveikesnis jis, turintis reikalingų žmogui mikroelementų. Tai toks trumpas pagiriamas žodelis rudąjam cukrui.



2 kiaušinių
140 g cukraus
250-300 g kokosų drožlių
Žiupsnelio druskos

Atskirkite baltymus nuo trynių. Baltymus su žiupsneliu druskos išplakite iki standžių putų.
Trynius išplakite su cukrumi, suberkite kokosų drožles, lėtai supilkite išplaktus baltymus ir atsargiai išmaišykite.
Iš gautos masės formuokite graikinio riešuto dydžio rutuliukus. Kepkite iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15-20 minučių.

Skanaus! 

Mano pastebėjimai:

1. Gavosi 32 rutuliukai - sausainiukai.
2. Kai atskirsite baltymus nuo trynių, stenkitės, kad trynio nepatektų nei lašelio į baltymus, kitaip neišsiplaks iki standžių putų.
3. Neturėjau baltojo cukraus, tad naudojau rudąjį, labai tiko.
4. Nepamirškite skardą iškloti kepimo popieriumi.
5. Kepiau 20 minučių (stebėkite juos, gal jūsų orkaitėje iškeps greičiau ar užtruks ilgiau), naudojau apatinį + viršutinį kaitinimą. 





Recepto šaltinis: Knyga - Lengvai paruošiami valgiai, 2013 m. 


2014 m. spalio 14 d., antradienis

Senamadiška duona su pienu

Kas domisi maistu, tikrai žino Sonatinos internetinį puslapį, nors manau daugelis kaip ir aš žino jos gaminamus šedevrus iš Supermamos laikų. Esu labai dėkinga šiam žmogui, nors net jos nepažįstu (tikrai dėl to labai gaila), bet vat ji ir buvo mano įkvėpėja dėl ko aš pamėgau virtuvę ir pradėjau domėtis maistu ir gaminti. Kažkada senai senai buvo taip, kad net nežinojau nuo ko pradėti virti sriubą :) na, o dabar, labai dažnai įtraukiu į savo valgiaraštį jos gamintus patiekalus ir tikrai dar neteko nusivilti šiuo pasirinkimu. Šį kartą išbandžiau jos gamintą duoną, tai beje, mano antra duonelė iš jos repertuaro ir žinoma tikrai nebus paskutinė. Pluta labai gražiai apskrunda, tiks ji bet kokiam sumuštiniui, išbandžiau su ja daryti ir sumuštinių kepyklėje, viskas puikiai iškepa, taip pat kaip ir su pirktine formine duona. Tad pasiraitojam rankoves ir į darbą :)




350 ml šilto pieno
500 g miltų
2 arbatiniai šaukšteliai sausų mielių
1 1/2 arbatiniai šaukšteliai druskos
1 arbatinis šaukštelis cukraus

Aptepimui: 1 kiaušinis ir 1 šaukštas pieno

Į dubenį supilti 125 ml pieno, ant viršaus suberti cukrų bei mieles. Palaikyti 5 minutes ir išmaišyti, kol mielės ir cukrus ištirps. Įmaišyti pusę likusio pieno, t.y. apie 110 ml. Dideliame dubenyje sumaišyti miltus su druska. Viduryje padaryti duobutę ir supilti pieno mišinį. Viską gerai išmaišyti, tuomet supilti likusį pieną, kad gautųsi lipni tešla. Išversti tešlą ant miltais pabarstyto paviršiaus ir minkyti, kol tešla pasidarys elastinga, apie 10 minučių.
Dėti tešlą į švarų dubenį ir uždengti rankšluosčiu. Kildinti 45 minutes. Paminkyti ir vėl leisti pakilti, 45 minutes.
Kepimo formą patepti riebalais. Iš tešlos suformuoti ilgą ritinį ir S forma įdėti į paruoštą formą. Uždengti rankšluosčiu ir dar kartą pakildinti, apie 1 valandą (kol iki formos viršaus liks apie 2,5 cm).
Duoną aptepti kiaušinio bei pieno plakiniu ir kepti iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 45 minutes, kol gražiai apskrus.

Skanaus!

Mano pastebėjimai:

1. Kepiau kekso formoj, puikiai tešla tilpo, tik kai pakilo buvo aukščiau formos kraštų, bet nei forma nenukentėjo duonos, nei "išlipo" tešla pro šonus tiesiog buvo aukšta.
2. Kepiau naudodama apatinį + viršutinį kaitinimą. Kepė 40 minučių.




Recepto šaltinis: čia

2014 m. spalio 11 d., šeštadienis

Kalakutiena su ryžiais ir brokoliais

Labai skanus troškinys. Atrodo nieko jame įspūdingo kaip ir nėra, elementariausi produktai, bet tikrai rekomenduoju išbandyti. Grietinė padažui suteikia švelnumo, o kai susimaišo su ryžiais, jie į save sugeria visus ant kalakutienos buvusius prieskonius. Šalia papjaustytas pomidoras ar salotų dubenėlis tikrai reikalo nepagadins. Skanaus!



400 g kalakutienos filė
200-300 g šviežių arba šaldytų brokolių
1 stiklinė ryžių
2-3 šaukštai grietinės
2 šaukštai sviesto
1 šaukštas  Vusterio  padažo
1 arbatinis šaukštelis maltos saldžiosios paprikos
1 svogūnas
Rozmarino šakelė
Maltų juodųjų pipirų ir druskos pagal skonį

Kalakutieną supjaustykite nedideliais kubeliais, apibarstykite druska, pipirais, paprikomis ir apšlakstykite Vusterio padažu.
Susmulkinkite svogūną. Keptuvėje ištirpdykite sviestą, pakepkite kalakutieną kartu su susmulkintu svogūnu. Įpilkite stiklinę vandens, dėkite rozmarino šakelę ir troškinkite 20-25 minutes, įdėkite grietinės ir pakaitinkite apie 10 minučių.
Ryžius užpilkite dviem stiklinėmis vandens ir pasūdykite. Virkite apie 20 minučių ant silpnos ugnies nemaišydami, kad neprisviltų.
Šaldytus brokolius atitirpinkite, o šviežius išskirstykite žiedynais ir išvirkite.
Į paruoštus ryžius sudėkite kalakutieną ir brokolių žiedynus. Viską gerai išmaišykite.

Mano pastebėjimai:

1. Turėjau 600 g kalakutienos filė, tai ir sudėjau, tiesa pasakius galėjo būti ir dar daugiau. Kalakutieną apibėrusi prieskoniais, pamarinavau 30 minučių.
2. Dėjau 300 g šviežių brokolių, juos apviriau tik 5 minutes, juos galima valgyti ir žalius, todėl nepersistenkite virdami, mat praras gražią žalią spalvą ir žinoma visus savyje turinčius vitaminus. 
3. Grietinės įdėjau 3 kupinus šaukštus, 30% riebumo.
4. Virkite ryžius gamindami kalakutieną, taip sutaupysite laiko. 




Recepto šaltinis: Darbštuolės žurnalas 2014/02.



2014 m. spalio 10 d., penktadienis

Bulvienė su šonine

Nėra geros dienos, jeigu nepabaigei jos su lėkšte sriubos :) Iš tikrųjų, tai aš juokauju, bet sriubas gaminti, ir valgyti verta. Jos kiekį labai lengva reguliuoti pagal valgytojų skaičių, nesunku pagaminti. Mažai valgantiems, tai labai puiki vakarienė. Šiai sriubai reikia jautienos arba vištienos sultinio, tad jeigu išsivirsite iš anksto sutaupysite laiko. Žinoma neturint laiko puikiai tiks ir paprastas vanduo. Receptas nurodo, kad pagal duotus produktus išeis 6 porcijos.




8 vidutinių miltingų bulvių
1 1/2 litro vištienos arba jautienos sultinio
200 ml grietinėlės (30 % riebumo)
4 šaukštų sviesto
1 didelio svogūno
150-200 g liesos šoninės
1 šaukšto džiovintų čiobrelių
1 arbatinio šaukštelio maltų juodųjų pipirų
2 arbatinių šaukštelių druskos
2 nubrauktų šaukštų miltų

Nuskustas bulves supjaustykite kubeliais, užpilkite vandeniu, kad tik apsemtų bulves, ir virkite apie 8-10 minučių šiek tiek pasūdytame vandenyje.
Kol bulvės verda, kubeliais supjaustykite svogūną, o šoninę padalykite juostelėmis.
Su sviestu pakepkite svogūną, kai svogūnas suminkštės, sudėkite šoninės juosteles ir dar kelias minutes pakepkite. Tuomet i keptuvę suberkite miltus, pakepinkite ir nuolat maišydami palaipsniui supilkite stiklinę sultinio.
Visą keptuvės turinį supilkite į puodą, kur verda bulvės, supilkite likusį sultinį, įpilkite grietinėlę, jei reikia įberkite druskos (gal nereikės, jeigu šoninė sūri), pipirus ir čiobrelius.
Viską gerai išmaišykite, pavirkite dar keletą minučių ir patiekite. Jeigu sriuba gavosi skystoka, galite dalį bulvių sutrinti maišydami.

Skanaus! 

Mano pastebėjimai:

1. Šią sriubą reikėtų pradėti nuo sultinio gamybos, jeigu jį naudosite. Sultiniui gaminti naudojau vištienos kulšeles, tad kai jos išvirė, nuėmiau mėsą nuo kaulų ir supjausčiau gabaliukais, juos sudėjau, kai jau sriuba išvirė, skonio tikrai nesugadino, netgi labai tiko.
2. Grietinėlę pyliau 36 % riebumo.
3. Čiobreliai šiai sriubai labai tinka, o jau koks kvapas po namus pasklido verdant. Šoninė mano pirkta buvo tikrai sūri, tad prireikė tik 1 arbatinio šaukštelio druskos.
4. Pabaigoje virimo bulves šiek tiek sutryniau, tačiau nelabai norėjau tirštos sriubos, todėl sultinio pyliau daugiau, 3 litrus.





Recepto šaltinis: Didžioji troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knyga, 2014m.



2014 m. spalio 8 d., trečiadienis

Keptas viščiukas

Kažkodėl man rudenį labiausiai patinka patiekalus gaminti orkaitėje...kepti pyragus...įvairius apkepus, nes kai atidarai orkaitės durelės, taip ir pasklinda po namus šiluma ir nerealūs kvapai. Keptas viščiukas puikus pasirinkimas vakarienei ar savaitgalio pietums su šeima, nes prie šio patiekalo reikia tik pastovėti, kol įtrini prieskoniais viščiuką ir pasiruoši daržoves šalia jų. Labai skanus viščiukas, švelniai apskrunda...



1 viščiukas
50 g minkšto sviesto
2 skiltelių česnako
Mėgstamų vištienos prieskonių
Druskos, pipirų
1 citrinos

Sviestą sumaišyti su trintu česnaku. Viščiuką nuplaukite, nusausinkite, perpjaukite išilgai stuburo ir įtrinkite druska bei pipirais. Lengvai atkėlę odelę prikimškite paruošto sviesto, apibarstykite mėgstamais prieskoniais, viską įtrinkite į odą ir palikite pasimarinuoti bent 1 valandą.
Kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 45-60 minučių. Kartkartėmis apliekite viščiuką išsiskyrusiais riebalais.
Baigiant kepti viščiuką apdėliokite citrinos skiltelėmis. Kepkite jį su mėgstamomis daržovėmis.


Mano pastebėjimai:

1. Vištienai naudojau įtrinti kmynus, saldžiosios paprikos miltelius - 1 arbatinį šaukštelį, druskos - 1 arbatinį šaukštelį (visai vištai - kas mėgsta sūriau dėkite daugiau), juodųjų pipirų - 1 arbatinį šaukštelį. 
2. Kepiau su morkomis, bulvėmis ir obuoliais.
3. Kepiau 60 minučių, kas 20 minučių apliedavau daržoves ir viščiuką išsiskyrusiomis sultimis.
4. Likus kepti 15 minučių apdėliojau citrinos griežinėliais.



Recepto šaltiniai: Lengvai paruošiami valgiai, 2013 m. arba Didžioji troškinių, sriubų ir kitų šildančių patiekalų knyga, 2014m.

2014 m. spalio 7 d., antradienis

Vokiška šventinė duona

Vis nedrįsdavau pabandyti iškepti duonos, nes tai atrodė ilgas procesas, kuris reikalauja nemažai darbo ir laiko. Na, turbūt kiekvienam dalykui reikia pribręsti. Žinoma, kas turi duonkepes, šis darbas daug paprastesnis, tiesiog sudedi visus produktus ir mašina už tave pamaišo, ir pakildina, ir iškepa, o kas, pavyzdžiui aš :) neturi, tai pasitelkia rankytes ir smagiai "pasportuoja" prie tešlos minkymo. Visgi, galiu pasakyti, tai nėra jau toks sunkus procesas, kaip atrodė prieš pradedant, galbūt todėl, kad pradėjau nuo paprastesnių receptų. Kol tešla kyla, galite suspėti atlikti kitus buities darbus, arba nueiti su draugėmis išgerti kavos :) Kol kas iškepus esu tik dvi duoneles, bet tikrai ne paskutines...Ši, beje, kepta buvo prie rūgštynių sriubos valgyti, labai tiko...Duona be galo minkšta...




Reikės:

2 1/2 arbatinio šaukštelio sausų mielių
250 ml pieno
60 g sviesto
2 šaukštai cukraus
2 kiaušiniai
560 g miltų
2 arbatiniai šaukšteliai druskos

Aptepimui: 1 trynys ir 1 šaukštas pieno.

Pabarstymui: aguonų, sezamo sėklų, kmynų ar kitų jūsų virtuvės spintelėje esamų prieskonių.


Į dubenį įpilti 100 ml pieno ir suberti mieles. Palikti 5 minutėms ir išmaišyti kol mielės ištirps. Pašildyti likusius 150 ml pieno puode su sviestu ir cukrumi. Maišyti, tol kol ištirps sviestas. Ataušinti iki kūno temperatūros ir įmaišyti kiaušinius.
Dideliame dubenyje sumaišyti miltus ir druską. Viduryje padaryti duobutę ir supilti į ją pieną su mielėmis, pieno ir sviesto su kiaušiniais mišinį. Maišyti, kol gausis lipni tešla.
Išversti tešlą ant miltais pabarstyto paviršiaus ir minkyti kol tešla taps elastinga ir blizgi, apie 10 minučių. Jeigu tešla per lipni, galite po šaukštą vis įdėti miltų. Tik nepersistenkite, nes tešla bus kieta.
Dėti tešlą į sviestu pateptą dubenį ir uždengti rankšluosčiu. Šiltai kildinti apie 1,5 valandos (90 minučių).
Tuomet paminkyti ir vėl leisti pailsėti 10 minučių. Padalinti tešlą į 19 dalių ir suformuoti bandeles. Jas sudėti į kepimo popieriumi išklotą 26 skersmens kepimo formą, pridengti vėl rankšluosčiu ir kildinti kol padvigubės, apie 30 minučių. Tuomet patepti kiaušinio trynio ir pieno plakiniu, pabarstyti sezamo sėklomis, aguonomis, kmynais ar kitais prieskoniais.
Kepti iki 220 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 45 minutes, kol gražiai apkeps. Ataušinti ant grotelių.

Mano pastebėjimai:

1. Sausų mielių sudėjau visą pakuotę, ją sudaro 7 gramai, šaukšteliais nematavau.
2. Miltų prireikė man minkant papildomai 4 šaukštų.
3. Kiaušinius palaikiau kambario temperatūroje prieš įmušdama į pieną.
4. Kepiau 26 cm skersmens kepimo formoje skirtai pyragams ar tortams kepti.
5. Abejojau dėl tokios aukštos temperatūros, tačiau visgi įkaitinau tiek kiek siūlo receptas, mano abejonės pasitvirtino duonos paviršius labai greitai pradėjo ruduoti. 20 minučių kepiau - 220 laipsnių karštumo, tuomet sumažinau iki 190 laipsnių ir dar pakepiau 10 minučių. Galvojau, kad bus neiškepęs vidus, bet visgi labai gerai iškepė. Naudojau funkciją apatinis + viršutinis kaitinimas. Todėl kepdami stebėkite kaip jau atrodo ta duonelė, nes orkaitės skirtingos.
6. Barsčiau tik sezamo sėklomis ir aguonomis.
7. Miltus naudojau kvietinius - 550C.





Recepto šaltinis: čia